14.03.2018

Sprawdziliśmy co polscy internauci wiedzą o bitcoinach.

Bitcoin tej zimy bije rekordy popularności w sieci. W ostatnich miesiącach jest nawet częściej wpisywanym hasłem do polskiej przeglądarki Googla niż słowo „smog”. Serwis Ceneo.pl postanowił więc sprawdzić, co o tej kryptowalucie wiedzą i myślą Polacy.
Wyniki są zaskakujące! Blisko 84% z ankietowanych wie, czym jest bitcoin. Wiedzą też, gdzie można go kupić, ale już zarabiać w tej kryptowalucie nie
chcą.

Bitcoin istnieje 10 lat, ale jako środek płatniczy zadebiutował 8 lat temu. Wtedy to jeden z programistów zapłacił 10 tysięcy bitcoinów za dwie pizze warte około 30 dolarów. Dziś kurs 1 bitcoina wynosi ponad 31 tysięcy złotych. Co ciekawe, tę wartość poprawnie wskazało 76% uczestników badania przeprowadzonego przez serwis Ceneo.pl.

Polscy internauci doskonale wiedzą, skąd się biorą bitcoiny – taką wiedzę zadeklarowało ponad 80% uczestników badania. Mimo różnych opinii na temat legalności tej kryptowaluty, ankietowani nie mieli problemu z odpowiedzią na pytanie, czy jest ona legalna w Polsce. W tym przypadku właściwą odpowiedź wskazało 90% ankietowanych.

Prawdziwymi ekspertami na temat bitcoina w naszym badaniu okazali się panowie w wieku 20 i 30 lat. Są to głównie mieszkańcy dużych miast, którzy mają wyższe wykształcenie. Ten wynik nie jest przypadkowy, bo młodzi ludzie z reguły są bardziej otwarci na nowe rozwiązania, ale nawet oni w pewnych obszarach podchodzą do bitcoinów z dystansem. 75% ankietowanych odpowiedziało, że nie przyjęłoby zapłaty w tej walucie m.in. za sprzedaż auta czy mieszkania.wyjaśnia Tomasz Jankowski z serwisu Ceneo.pl.

Badania pokazały jednak, że przyszłość bitcoina w Polsce nie jest zupełnie przekreślona. Co drugi ankietowanych chętnie chciałaby nimi zapłacić w sklepach i innych placówkach. W badaniu zrealizowanym przez serwis Ceneo.pl wzięło udział ponad 6500 internautów.

 

Ceneo.pl jest drugim co do wielkości serwisem e-commerce w Polsce. Skupia ponad 18000 sklepów i dostarcza swoim użytkownikom narzędzia, ułatwiające łatwe i szybkie wyszukiwanie produktów oraz korzystnych ofert – optymalnych zarówno pod kątem ceny, jak i szybkości dostawy, kosztów przesyłki oraz bezpieczeństwa transakcji.

Tagi: , , , ,