03.03.2016

Nowy sprzęt dla GOPR – od Pogotowia Zakupowego dla Pogotowia Górskiego ;)

Miesiąc temu jeden z ratowników Karkonoskiego Oddziału GOPR – Roman Gąsior – został okradziony. Profesjonalny ratowniczy sprzęt na pewno nie przydał się złodziejowi, ale GOPRowi jego brak znacznie utrudniał pracę, zwłaszcza teraz, w pełni zimowego sezonu.

Sprzęt skradziono z prywatnego samochodu ratownika, który pełnił dyżur w tzw. oczekiwaniu nocnym. W plecaku były m.in. profesjonalna radiostacja, dzięki której zespół komunikuje się ze sobą w górach, ABC lawinowe, raki oraz uprząż wspinaczkowa – komplet sprzętu do pracy ratowniczej w trudnych zimowych warunkach.

– Złodziejowi się nie przyda, a dla nas ten sprzęt był na wagę złota – apelował wówczas Sławomir Czubak, naczelnik karkonoskiego oddziału GOPR. – Pomaga nam codziennie w akcjach ratujących życie. Jeden z najbardziej doświadczonych ratowników z naszego zespołu musi teraz zostać wyposażony w sprzęt zapasowy.

Niestety apel pozostał bez odzewu, a sprawcy nie udało się ująć. – Jestem przekonany, że nie udało mu się go sprzedać – to nie są rzeczy, które mogą się przydać zwykłemu „turyście” – dodaje Naczelnik GOPR.

W takiej sytuacji serwis zakupowy Ceneo.pl postanowił kupić i przekazać na rzecz GOPR Karkonosze kompletny zestaw ratowniczy: od plecaka i radiostacji po karabinki, bloczki, zestaw lawinowy i kompas, w sumie kilkadziesiąt specjalistycznych produktów o wartości kilkunastu tysięcy złotych.

– Można zastanawiać się co wiąże Ceneo i GOPR? My też jesteśmy pogotowiem…zakupowym. Można u nas znaleźć praktycznie wszystko – również specjalistyczne produkty dla profesjonalistów. Zareagowaliśmy natychmiast – już w jeden dzień po kradzieży skontaktowaliśmy się z GOPRem, poprosiliśmy o listę, porównaliśmy oferty i złożyliśmy zamówienie. Chwilę trwało samo skompletowanie, bo niektóre z produktów musiały być specjalnie sprowadzane – opowiada Jakub Walczak, kierownik Działu Marketingu Ceneo.pl. – Dziś przekazujemy komplet. Niech służy jak najlepiej…i oczywiście jak najrzadziej.

Sprzęt przyda się na pewno. Tylko w tym roku Grupa Karkonoska GOPR interweniowała 91 razy – to średnio 2 wyjazdy dziennie. Działania ratownicze prowadzone były na terenie Sudetów Zachodnich często w trudnych warunkach górskich. Obejmowały nie tylko wypadki na stokach, ale także akcje ratownicze w wysokich górach, w które wciąż wybierają się nieprzygotowani na surowe zimowe warunki turyści, bez odpowiednich ubrań, butów i… wyobraźni.

Tagi: , ,