17.12.2015

Boże Narodzenie 2015 – sklepowe prognozy i prezentowe trendy

Tegoroczne Święta będą bogate. Z badań i statystyk serwisu Ceneo.pl wynika, że zarówno sklepy spodziewają się większych (lub przynajmniej takich samych jak rok temu) zysków, jak i sami klienci na prezenty przeznaczyli większy budżet i obdarują nimi więcej osób. Kupujemy więcej za więcej, znaczącą część świątecznego budżetu zostawiając w sieci – to podsumowanie sondaży przeprowadzonych w grudniu przez Ceneo.pl wśród kilkuset e-sklepów i kilku tysięcy e-klientów.

70% ankietowanych potwierdziło, że prezenty kupuje w tym roku w sklepach internetowych. Unikają tłoku, kolejek, zapchanych parkingów, doceniają to, że zakupy mogą robić nawet w nocy. Nic dziwnego zatem, że e-sklepy, podobnie jak stacjonarne butiki i galerie – zmieniły na świąteczny wygląd swojej witryny (44%), kusiły promocjami (58%), dodawały upominki (39%) i gwarantowały darmową dostawę (57%). Na kupujących czekały obniżki cen wybranych artykułów (70%), rabaty na zakupy powyżej określonej kwoty (37%) lub na kolejne zakupy (28%).

– W tym roku sklepy internetowe postawiły na sprawdzone przepisy marketingowe: obniżki cen, kody rabatowe, gratisy, darmową dostawę, tak konstruując korzyści, by klient kupił większość lub wszystkie upominki świąteczne właśnie u nich, a także by wrócił po kolejne sprawunki z bonami lub otrzymaną pod choinkę gotówką. Aż 30% sklepów oferuje wysokie rabaty na kolejne zakupy – w zeszłym roku tylko 11% deklarowało wprowadzenie takiego wabika – podsumowuje Marcin Duma z Działu Rozwoju Produktów Ceneo.pl.

Optymistyczne prognozy

Aż 92% e-sklepów spodziewa się w tym roku sprzedaży i zysków przynajmniej na takim samym poziomie jak rok temu, w tym niemal 60% – wyższych. W zeszłym roku tak optymistycznie nastawionych było tylko 40% sklepów. 61% sprzedawców potwierdziło również w sondażu, że zakupowy boom przypada na grudzień. Zbiega się to z deklaracjami klientów, którzy w listopadzie co prawda odwiedzali sklepy, ale surfowali wtedy po sieci głównie w poszukiwaniu świątecznych inspiracji i pomysłów na prezenty.

Jak sprostać wyzwaniom świątecznego sezonu – przygotować, spakować i dostarczyć wszystko na czas? E-sklepy zwiększyły zatrudnienie (20%), wydłużyły czas pracy (44%), a nawet wprowadziły system dwuzmianowy (6%). Jedna piąta wydłużyła godziny telefonicznej obsługi klienta, by pomóc swoim klientom w udanych zakupach wieczorami i w weekendy.

– W okresie Świąt Internet staje się jedną wielką galerią handlową, czynną całodobowo przez 7 dni w tygodniu – co więcej dostępną w każdej chwili, z każdego miejsca dzięki aplikacjom mobilnym – podsumowuje Marcin Duma.

Znacząca większość ankietowanych sklepów – aż 84% – deklaruje, że zakupy dotrą do kupującego w ciągu maksymalnie 48h, w tym 30% – w ciągu jednej doby.

– To ratunek dla zabieganych i zapominalskich – prezenty w sieci mogą nabyć jeszcze w poniedziałek, 21 grudnia, choć wtedy warto upewnić się telefonicznie w e-sklepie, czy na pewną dotrą przed Wigilią – radzi Marcin Duma.

Skąd czerpiemy prezentowe pomysły?

Jesteśmy coraz bardziej pragmatyczni (33% pyta wprost bliskich o ich potrzeby i marzenia), ale też uważni (48% przez cały rok słucha i obserwuje tych, których chce obdarować). 7% prosi o pomoc znajomych, tyle samo szuka inspiracji w drukowanych poradnikach i świątecznych gazetkach. Dwa razy więcej – 12% – gotowych „prezentowników” (tak nazywane są sekcje w e-serwisach i portalach z podpowiedziami i inspiracjami) szuka w sieci. Aż 40% przyznało, że wpada na pomysł przypadkiem, np. przechodząc obok sklepowej wystawy lub surfując po internecie. Wiele osób – niemal 70% – za pierwsze źródło zakupowej inspiracji uznaje porównywarki cenowe.

Gwiazdka w tym roku będzie bogata

36% pytanych klientów deklaruje, że wyda więcej niż rok wcześniej, 47% – tyle samo. Tylko u 17 % prezentowy budżet jest mniejszy.

– Obdarowujemy też coraz więcej osób. Analizując statystyki naszego serwisu widzimy, że w grudniu częściej kupowane są drobne produkty – książki, perfumy, małe AGD, drobna elektronika, domyślnie kupowane właśnie z myślą o upominkach. Są branże – takie jak np. zabawki – które w tym miesiącu notują nawet kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży. Ogromną popularnością cieszą się też sekcje z inspiracjami i pomysłami na prezenty, które ułatwiają nie tylko wybór, ale też szybki zakup danego produktu – mówi Marcin Duma z Ceneo.pl

Połowa z nas kupuje 3 do 5 prezentów, 22% – przygotowuje w tym roku upominki nawet dla 10 osób. Tylko jedna piąta obdaruje maksymalnie 2 osoby, ale są też tacy (7%), którzy kupują podarków kilkanaście. Ile wynosi budżet? U co dziesiątego ankietowanego nawet ponad 1000 zł. Drugie 10% wydaje mniej niż 100 zł. 25% przeznacza na prezenty 300 zł. Połowa e-klientów mieści się w przedziale 300-1000 zł.

Prezentowe hity i pewniaki

Co jest według e-klientów najlepszym prezentem dla mężczyzny? TOP 5 pomysłów to perfumy (44%), ubrania i modowe akcesoria, takie jak paski czy krawaty (35%) oraz drobna elektronika (słuchawki, telefony, tablety czy sprzęt fotograficzny) – tak uważa 31%. Za dobry pomysł uważamy też książki (23%) i „męskie” gadżety – nóż, latarkę – 22%.

A czym najlepiej obdarować kobietę? Znów na pierwszym miejscu są perfumy(62%). Na podium znalazły się też biżuteria (40%) i książki (32%). Czwarte i piąte miejsce należą odpowiednio do ubrań (25%) i dodatków do urządzania wnętrz (20%).

Najmłodszym kupujemy zabawki (68%), książki (33%), ubrania (24%), filmy i gry (po 21%).

Coraz popularniejszym prezentem – dla każdego – jest też gotówka lub bon podarunkowy. Na takie bezpieczne rozwiązanie zdecydowało się w tym roku ok 10% osób.

– Oznacza to, że zaraz po Świętach zakupowy sezon wcale się nie kończy. Startują wyprzedaże, klienci wciąż mają środki na zakupy, a sporo  – bo jedna piąta – e-sklepów wydłużyła pod koniec roku czas wymiany lub zwrotu towaru, nawet do 30 dni. Kolejne zakupy można zatem zacząć tuż po Świętach, szukając np. szałowej kreacji na Sylwestra – podsumowuje Marcin Duma.

Materiał na podstawie danych własnych Ceneo.pl oraz ankiet przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2015 roku wśród użytkowników Ceneo.pl (ok .6000 odpowiedzi) oraz wśród sklepów współpracujących z serwsiem (ok 300 odpowiedzi).

 

 

Tagi: , , , ,