28.10.2016

Ranking E-zakupów Zaufane Opinie Ceneo.pl 2016

Przedstawiamy wyniki tegorocznego Rankingu E-zakupów Zaufane Opinie Ceneo.pl  – poznajmy najlepsze sklepy i dostawców oraz Produkty Roku 2016 roku.

– Od 7 lat zbieramy opinie o sklepach i produktach, od niemal dwóch również o dostawcach – zauważyliśmy bowiem jak bardzo ich usługa wpływa na końcową satysfakcję klientów. Po zapoznaniu się z wynikami naszego corocznego rankingu klienci będą mogli dokonać najlepszych wyborów – dowiedzą się co i gdzie kupić, oraz kto najszybciej i najbezpieczniej dostarczy im do domu zamówione produkty. A to cenna wiedza przed gorącym świątecznym sezonem zakupowym – mówi Marcin Łachajczyk, Dyrektor Zarządzający Ceneo.pl.

Program „Zaufane Opinie Ceneo.pl” jest największym (niemal 7 mln opinii) i najstarszym (od 2009 roku) programem badającym wiarygodność e-sklepów w Polsce.

Zaufane Opinie są oznaczone w serwisie charakterystyczną zieloną tarczą. Pochodzą wyłącznie od klientów, którzy dokonali rzeczywistych zakupów. Sklep po zakończonej transakcji wysyła do Ceneo.pl informację na ten temat, zaś serwis kieruje do klienta prośbę o wypełnienie krótkiego formularza z opinią. Każda taka opinia po przejściu weryfikacji Działu Bezpieczeństwa ukazuje się w serwisie, zaś na ich podstawie przyznawane są sklepom gwiazdki z rekomendacjami.

Każdego dnia użytkownicy Ceneo.pl wystawiają ok. 4,8 tys. Zaufanych Opinii. Każda z nich przed pojawieniem się w serwisie jest szczegółowo weryfikowana pod kątem jej rzetelności i uczciwości. Skrypt Zaufanych Opinii jest mocno zabezpieczoną platformą, trudno przez niego dodać fałszywą opinię.

W programie „Zaufane Opinie Ceneo.pl” bierze udział ok 3800 sklepów – 75% z nich od ponad 5 lat. Okazuje się, że już sam fakt uczestnictwa w nim stanowi dla klientów wiarygodny dowód zaufania i rzetelności: oferty sklepów nagradzanych w programie są odwiedzane nawet 23% częściej niż pozostałe, a uzyskana odznaka „Zaufanych Opinii Ceneo.pl” zwiększa liczbę zamówień nawet o 40%.

– Potwierdzają to wyniki sondażu Ceneo.pl – niemal 90% klientów potwierdziło, że zawsze wybiera droższą ofertę, ale pochodzącą ze sklepu, który ma dobre opinie, niż tańszą, ale ze sklepu, który w sieci jest „no name” –podkreśla Karolina Kowal, menadżer Programu Zaufanych Opinii.

RANKING SKLEPÓW ZAUFANE OPINIE CENEO.PL 2016

Siódme już z kolei zestawienie najlepiej ocenianych przez klientów sklepów internetowych powstało na podstawie niemal 1,4 mln ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu w okresie od września 2015 roku do września 2016 roku. W tegorocznej edycji ranking zyskał odświeżoną formułę i nowy, rozbudowany układ kategorii. Nagrodzono ponad 40 sklepów w 14 kategoriach.

– W naszym rankingu pokazujemy klientom najbardziej zaufane, rzetelne i wiarygodne sklepy tuż przed okresem największego przedświątecznego boomu w e-handlu – mówi Marcin Łachajczyk, dyrektor zarządzający Ceneo.pl. – Zestawienie opieramy na danych z ostatnich 12 miesięcy pokazujemy więc, jak sklepy poradziły sobie ze znacznie zwiększonym ruchem IV kwartału w ubiegłym roku – dodaje.

W tegorocznej edycji ocenie podlegało 3800 sklepów. Sklepy zostały podzielone na 11 kategorii branżowych, kategorię powiązaną z bezpośrednią sprzedażą w serwisie w opcji „Kup na Ceneo”, kategorię debiutów oraz Wybór Użytkowników oparty o głosowanie internautów.

 • Dom i wnętrze
 • Dla dziecka
 • Budowa i ogród
 • Moda i dodatki
 • Multimedia
 • Uroda i zdrowie
 • Motoryzacja
 • Styl życia
 • Technologia
 • Sprzęt RTV i AGD
 • Hobby i zwierzęta
 • Najlepszy sprzedawca w „Kup na Ceneo”
 • Debiuty na Ceneo.pl
 • Wybór Użytkownika

W ocenie brano pod uwagę średnią liczbę opinii, średnią ocen uzyskanych w opiniach (min. 4,5 gwiazdki), udział opinii pozytywnych (min. 90%), udział opinii zablokowanych za nadużycia (nie więcej niż 10%) oraz pozytywną weryfikację w testach poprawności instalacji skryptów. Do finału zakwalifikowano wyłącznie sklepy, które miały zachowaną ciągłość ocen.

DOM I WNĘTRZE

Dotychczasowa kategoria Dom i Wnętrze obejmowała sklepy z artykułami budowlanymi, ogrodniczymi i wnętrzarskimi. Ponieważ jednak to jeden z najdynamiczniej rosnących obszarów w e-commerce, w edycji 2016 wydzielono dwie osobne kategorie: Budowa i Ogród oraz Dom i Wnętrze. W nowej wersji kategorii Dom i Wnętrze ocenialiśmy wyłącznie sklepy z akcesoriami wnętrzarskimi i artykułami codziennego użytku, niezbędnymi w każdym domu. Na podium trafiły popularne sklepy, lubiane przez klientów nie tylko za wyjątkową obsługę, ale także za szeroki, zgodny z najnowszymi wnętrzarskimi trendami asortyment. Pierwsze miejsce zajął sklep Garneczki.pl z akcesoriami kuchennymi, drugie – Nakrywamy.pl, również o podobnej ofercie do kuchni i aranżacji stołu. Trzecim najlepszym sklepem internetowym okazał się 4home.pl z szerokim asortymentem do urządzania całego domu.

dom-i-wnetrze

DLA DZIECKA

 

To nowa kategoria rankingowa – doceniamy w ten sposób rozwój branży zabawkarskiej i akcesoriów dziecięcych na polskim rynku e-commerce. Pierwsze miejsce zajął sklep Krainazabawy.pl, gdzie można znaleźć zabawki dla każdego dziecka – nawet tego najbardziej wymagającego. Drugie miejsce zajął sklep Satysfakcja.pl, który co prawda ma o wiele szerszy asortyment, ale oferta zabawek jest tam naprawdę imponująca! Trzecim najlepszym sklepem internetowym został Tosia-sklep.pl, oferujący wózki, foteliki i dziecięce gadżety ułatwiające codzienność wszystkim rodzicom.

dla-dziecka

BUDOWA I OGRÓD

W kategorii Budowa i Ogród w pierwszej trójce znalazły się sklepy doskonale znane z poprzednich edycji rankingu. Zwyciężył sklep Nexterio.pl (złoty laureat również w latach 2014 i 2015), oferujący szeroki wachlarz produktów do remontu, urządzania ogrodu i wyposażenia wnętrz. Drugie miejsce zajął sklep Lazienkaplus.pl, specjalizujący się w sprzedaży produktów do aranżacji łazienki i kuchni, mający również w asortymencie bogatą ofertę płytek ceramicznych i urządzeń do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Brązowy Laur wędruje do sklepu Przydomu.pl, specjalizującego się przede wszystkim w sprzęcie i umeblowaniu ogrodowym, a także wyposażeniu przydomowych warsztatów.

budowa-i-ogrod

MODA I DODATKI

To nowa kategoria w rankingu Zaufanych Opinie (dotychczas modowe sklepy obejmowała kategoria Styl Życia). Ze względu jednak na rosnący udział ubrań, butów, biżuterii i akcesoriów w koszykach e-klientów (przyznajmy szczerze – przede wszystkim kobiet), zdecydowaliśmy się wydzielić osobna kategorię, które pokaże i doceni najlepsze sklepy w tej branży. W zestawieniu znalazły się dwa multibrandowe sklepy obuwnicze i jeden z szerokim modowym asortymentem.

moda-i-dodatkiMULTIMEDIA

W multimedialnej kategorii od lat ścisła czołówka jest okupowana przez e-księgarnie. Ich liczba w sieci rośnie z roku na rok (w latach 2011-2016 aż o 93%), a wyniki sprzedażowe pokazują, że sieciowe zakupy książek mają wciąż ogromny potencjał – polscy czytelnicy docenili ogromny wybór ofert i znacząco niższe, nawet okilkadziesiąt procent, ceny. W tym roku klienci najlepiej ocenili dobrze znane i popularne sklepy:

multimediaURODA I ZDROWIE

W poprzednich edycjach tę kategorię dominowały zazwyczaj perfumerie. Tym razem w pierwszej trójce utrzymała się drogeria perfumesco.pl, zaś dwa pierwsze laury – złoty i srebrny – otrzymały internetowe apteki.

uroda-i-zdrowieMOTORYZACJA

Walka o podium w kategorii motoryzacyjnej rozegrała się między dobrze znanymi sklepami, które od lat plasują się w czołówce rankingów Zaufanych Opinii. Pierwsze dwa miejsca na podium zostały utrzymane przez ubiegłorocznych laureatów w kategorii motoryzacyjnej – Złoty Laur wędruje do sklepu Strefakierowcy.pl, zaś srebro – do Opomarket.pl. Trzecie miejsce zajął w tym roku sklep Oponylux.pl.

motoryzacjaSTYL ŻYCIA

Ta kategoria zdominowana została przez sklepy sportowe – wszak ruch i aktywne spędzanie czasu to dziś dla wielu kwintesencja „lifestyle’u”. Zwyciężył sklep R-gol.pl dedykowany fanom piłki nożnej – i tym biegającym za piłką po boisku, i tym kibicującym ze stadionowych trybun. Drugie miejsce wśród najlepszych sklepów internetowych w tej kategorii zajął Sport-shop.pl, oferujący sportową odzież i sprzęt najlepszych światowych marek. Najlepszą trójkę zamyka sklep Rowerzysta.pl. z oferta zdolną zaspokoić wymagania każdego miłośnika dwóch kółek.

styl-zyciaTECHNOLOGIA

Ta kategoria to rozszerzona wersja dotychczasowego „Świata Komputerów”, obejmująca obok sprzętu IT również telefony i akcesoria telefoniczne. W pierwszej trójce najlepszych sklepów znalazły się znane i wielokrotnie już wyróżniane sklepy, w tym dwa z szeroka ofertą elektroniki użytkowej, i jeden (X-kom.pl) specjalizujący się w sprzęcie komputerowym i biurowych urządzeniach peryferyjnych.

technologie

SPRZĘT RTV I AGD

W kategorii RTV i AGD w tym roku triumfują sklepy, które od wielu lat zajmowały czołowe miejsca w rankingu Zaufanych Opinii (dotychczas w kategorii Elektronika Użytkowa). Całe podium zajęły duże sklepy o szerokim asortymencie produktów. Laur zwycięzcy trafił do Electro.pl, specjalizującego się w sprzedaży sprzętu elektronicznego, RTV i AGD. Drugie miejsce zajął Neo24.pl, trzecie – przypadło Mall.pl.

rtv-agd

HOBBY I ZWIERZĘTA

Choć hobby to szerokie pojęcie, kategoria została zdominowana przez sklepy oferujące produkty dla domowych pupili. W najlepszej trójce znalazł się weteran rankingów – Zoozone.pl (w tym roku na 2. miejscu) oraz dwóch debiutantów: hurtownia weterynaryjna Tofivet.pl (zdobywca Złotego Laura) oraz sklep z profesjonalną karmą dla psów i kotów Sznupa.pl (Laur Brązowy).

hobby-i-zwierzeta

NAJLEPSZY SPRZEDAWCA W „KUP NA CENEO”

Najlepszego Sprzedawcę na Ceneo.pl nagradzamy w rankingu już po raz drugi. Kategorię stworzono w 2015 roku w odpowiedzi na dynamicznie rosnącą sprzedaż bezpośrednio w serwisie, w ramach opcji „Kup na Ceneo”, dzięki której użytkownicy mogą dokonywać zakupów bezpośrednio na stronie serwisu, łącząc zakupy z różnych sklepów w jednej transakcji. Cały proces zakupowy – od wyszukania produktów w najlepszej cenie, poprzez sprawdzenie informacji na ich temat, zapoznanie się z opiniami o sklepach aż po wybór towarów, zamówienie i dokonanie płatności – mieści się zaledwie na jednej stronie. Do bezpośredniej „koszykowej” sprzedaży w serwisie zapraszane są sklepy, które mają bardzo dobre oceny od kupujących w ramach programu „Zaufane Opinie Ceneo”.

W tej kategorii w rankingu zatriumfowały, potwierdzając swoją mocną pozycję, sklepy, które również w swoich kategoriach branżowych stanęły w tym roku na podium.

Najlepszym zaufanym sklepem w Koszyku Ceneo.pl okazał się Electro.pl, zwycięzca w kategorii RTV/AGD. Drugie miejsce przypadło sklepowi Neo24.pl (2. miejsce w kategorii RTV/AGD). Zwycięską trójkę zamyka księgarnia Dobre-ksiazki.com.pl, laureat srebrnego lauru w kategorii Multimedia.

koszykDEBIUTY NA CENEO.PL

To (nomen omen!) debiutująca kategoria w rankingu – stworzona, by dać szansę mniejszym sklepom, które od niedawna współpracują z serwisem i programem Zaufanych Opinii, ale już teraz widać, że prężnie i z sukcesem budują swoją markę wśród klientów. Do najlepszej debiutującej w Zaufanych Opiniach trójki trafiły dwie apteki oraz sklep zoologiczny.

debiuty

 

WYBÓR UŻYTKOWNIKA

Ostatnia kategoria jest wyjątkowym, specjalnym dodatkiem do tegorocznego rankingu Zaufanych Opinii. Jej zwycięzcę wyłonili klienci w trwającym dwa tygodnie internetowym głosowaniu. Każdy klient mógł oddać jeden głos na swój sprawdzony, ulubiony sklep. Przez dwa tygodnie oddano w sumie kilkadziesiąt tysięcy głosów, a w zwycięskiej trójce znalazł się duży wieloasortymentowy sklep (Mall.pl – na 3. miejscu), tuż za znaną e-księgarnią Tania-ksiazka.pl (2. miejsce) i zwycięzcą głosowania – sklepem z ubraniami Goodlookin.pl

wybor-uzytkownika

RANKING DOSTAWCÓW ZAUFANE OPINIE CENEO.pl

Już po raz drugi w ramach corocznego podsumowania Zaufanych Opinii serwis Ceneo.pl publikuje także ranking Najlepszych Dostawców działających na polskim rynku. Od 2015 roku w ramach formularza Zaufanych Opinii, klienci oceniają każdy aspekt dostarczenia przesyłki: szybkość dowozu, dobry stan paczki, elastyczne podejście kuriera do czasu i miejsca odbioru przesyłki, stały kontakt z firmą dostawczą i kurierem, opcję sprawdzenia statusu przesyłki oraz możliwość realizacji różnych form płatności w przypadku odbioru za pobraniem (karta płatnicza, gotówka).

Najlepsi dostawcy wybierani są na podstawie liczby zebranych opinii, średniej ocen (min. 4,5 gwiazdki) oraz udział opinii pozytywnych (min. 90%)

W edycji 2016 najwięcej pozytywnych opinii zebrała firma DPD – jedna z największych firm kurierskich działających na polskim i europejskim rynku. Złoty Laur zdobyła już po raz drugi – również w ubiegłym roku stawała na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajął UPS, zaś trzecie – GLS.

Na podium w tym roku stanęły zatem wyłącznie firmy kurierskie z ogromnym zapleczem i międzynarodowym doświadczeniem – pokazuje to jak ważny i istotny w biznesowych strategiach branży logistycznej staje się polski rynek, oraz – co również stanowi kluczowy czynnik – jak wymagający i świadomy jest polski klient.

dostawcy

Zwycięzcy tegorocznego Rankingu Dostawców Zaufane Opinie Ceneo.pl to także najczęściej wybierani dostawcy przez same sklepy. Według sondażu przeprowadzonego we wrześniu br. przez Ceneo.pl, niemal 40% sklepów jako pierwszy wybór dostawcy wskazywało DPD, a kolejne 20% – UPS lub GLS.

Czym kierują się sklepy podpisując długoterminowe umowy na usługi logistyczne? Najważniejsza jest cena przesyłki – jako kluczowe kryterium wskazało ją niemal 80% sklepów. Tuż za nią – z wynikiem 70% – plasuje się terminowość realizacji zleceń. Istotne z punktu widzenia sklepu są także jakość obsługi klientów (50%) oraz bezpieczeństwo przesyłek (45%).

Zdecydowana większość sklepów dobrze ocenia swoich dostawców – 86% poleciłoby ich innym sklepom. To ważny sygnał, wskazujący na to, że polski rynek zmonopolizowało kilku globalnych dostawców, którzy jednak na szczęście stawiają na jakość obsługi zarówno biznesowych partnerów (sklepy), jak i końcowych klientów (kupujących).

RANKING PRODUKTÓW ZAUFANE OPINIE 2016

W ramach Rankingu Zaufanych Opinii 2016 przedstawiamy także zestawienie najlepszych i najpopularniejszych produktów w poszczególnych 11 kategoriach branżowych. Każdy z nich otrzymał tytuł PRODUKT ROKU w swojej kategorii. Kryteria przyjęte do oceny to średnia uzyskanych ocen (min. 4,5 gwiazdki), liczba zebranych opinii, dostępność w jak największej liczbie sklepów oraz data pojawienia się na Ceneo.pl (najwcześniej z początkiem 2016 roku).

produkty-1produkty-2produkty-3produkty-4Zapraszamy na stronę www.ranking.ceneo.pl

 

 

Tagi: , ,