Co zrobić ze starym telewizorem? Elektro-śmieci stale przybywa

tv

Jednymi z najpopularniejszych produktów na Ceneo.pl są lodówki, pralki, telefony, komputery, laptopy i telewizory – co łączy wszystkie te produkty? Otóż wszystkie one, w momencie gdy zostają zastąpione nowszymi modelami, stają się elektro-śmieciami. Co z nimi robić? Jak je utylizować? Gdzie zanieść? Czy sklepy internetowe też mają obowiązek je od nas odbierać? Zapraszamy do lektury krótkiego materiału na temat elektro-śmieci w Polsce.

Sprzedaż takich produktów jak telewizory, czy pralki rośnie bardzo szybko. Coraz więcej ludzi decyduje się takie sprzęty kupować przez Internet. Często jest tu zdecydowanie taniej, a kwestia transportu, nawet dużych produktów, nie jest już problemem. Jednak kupno nowego sprzętu to nie tylko przyjemność. Wiążą się też z tym pewne obowiązki. Zarówno po stronie sklepu, jak i kupującego.
Wśród 100 najpopularniejszych kategorii na Ceneo, aż 58 to kategorie, które można zaliczyć do elektryki i elektroniki. Są to więc produkty bardzo chętnie wybierane przez użytkowników. W pierwszej 20-stce, jest 12 kategorii, których produkty po zużyciu zostają elektrośmieciami.

Najpopularniejsze kategorie Ceneo (na czerwono te, których produkty staną się eletrośmieciami):

1. Suknie i sukienki
2. Telefony komórkowe
3. Buty damskie
4. Aparaty cyfrowe
5. Laptopy
6. Opony letnie
7. Drzwi prysznicowe
8. Lodówki
9. Rowery
10. Telewizory LCD
11. Telewizory LED
12. Buty męskie
13. Pralki
14. Lustrzanki cyfrowe
15. Perfumy i wody damskie
16. Telewizory 3D
17. Nawigacja samochodowa
18. Odkurzacze
19. Stroje kąpielowe
20. Konsole do gier

Aby pokazać jak często ludzie kupują nowe sprzęty, pod lupę wzięliśmy kategorię Telefony komórkowe na Ceneo. Z modeli, które 10 miesięcy temu były wybierane najchętniej (pierwsza dziesiątka), w maju zostały tylko dwa! To pokazuje jak często wymieniamy tego typu sprzęt i jak wiele elektrośmieci produkujemy każdego roku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizację ElektroEko, przeszło 20% respondentów wciąż wyrzuca zużyty sprzęt elektroniczny do zwykłych pojemników na śmieci, a towar do sklepu oddaje jedynie co dziesiąty badany. Wciąż widać, że potrzebna jest edukacja i uświadamianie Polaków.
Tymczasem obowiązująca ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym mówi o tym, że przy zakupie nowego sprzętu (np. telewizor czy laptop), sklep w którym dokonujemy zakupu, powinien przyjąć od nas dokładnie taki sam sprzęt w ilości nie większej niż 1:1 – czyli przy zakupie jednego telewizora, mamy prawo oddać do sklepu dokładnie jeden stary telewizor (niezależnie od jego marki). Zasada ta dotyczy również sklepów internetowych. Sklepy współpracujące z Ceneo.pl, trzymają się tej zasady. Co więcej – część z nich, odbiera sprzęt na swój koszt, co stanowi dla nich ważną przewagę konkurencyjną. I choć niektóre sklepy pobierają opłatę za transport zużytego sprzętu, to jednak żaden nie może odmówić przyjęcia takiego sprzętu.
Co więcej, już niebawem zastosowanie w praktyce znajdzie nowa europejska dyrektywa. Mówi ona m.in. o tym, że sklep (również ten wysyłkowy) będzie miał obowiązek przyjąć każdy zużyty sprzęt elektroniczny, nawet od osób które nie kupują nowego sprzętu.
Zmienią się także obowiązujące normy zbierania i recyklingu sprzętu. Obecnie w Polsce zbiera się niecałe 3 kilogramów elektrośmieci na osobę, co w skali całego kraju stanowi zaledwie 24% wszystkich odpadów elektronicznych.

„Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań ponad połowa Polaków pozbywa się tzw. żarówek energooszczędnych łamiąc prawo tzn. wyrzucając je do zwykłego kosza na śmieci. Niestety zaledwie co trzecia osoba oddaje zużyte świetlówki do punktu zbierania elektrośmieci lub do sklepu przy zakupie nowych. Warto pamiętać, że punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć świetlówki w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę.” –  mówi Anna Podsiadło, z organizacji ElektroEko – „Selektywna zbiórka świetlówek jest bardzo ważna, ponieważ są to odpady niebezpieczne. W swojej budowie zawierają rtęć, która przedostając się do środowiska stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt i może powodować m.in. niewydolność nerek, zaburzenia wzroku, deformację kości oraz zwiększać ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych.”

Takie organizacje jak ElektroEko, czy Greenfone.pl apelują i uświadamiają jak niebezpieczne dla naszej planety jest wyrzucanie na śmietnik zużytej elektroniki. Greenfone.pl jest właścicielem serwisu starytelefon.pl gdzie można stary telefon odesłać i jeszcze na tym zarobić. Taka polityka to konieczność każdej firmy, jeśli Polska ma spełniać nowe, wyśrubowane normy Unii Europejskiej mówiące o tym, ze należy zbierać co najmniej 85% odpadów elektrycznych.

Ten wpis umieszczono w kategorii Raporty 2011. Dodaj link do ulubionych. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Kontakt dla mediów:

    Agata Stachowiak
    e-mail: agata.stachowiak[at]allegro.pl